חימום תת רצפתי – איך זה עובד?

אומנם החורף בארץ אינו קר במיוחד, אך עדיין כאשר הטמפרטורות צונחות יש לבחור בפתרון יעיל עבור חימום, כאשר כיום עדיין רוב הישראלים בוחרים במזגן, ולו כי דפוסי תפישה אשר מושתתים עמוק בתודעה קשה לשנות. המזגן אומנם עושה את העבודה אך לא באופן אידאלי, ולו כיוון שהוא מותקן מעל פני הרצפה ועל כן האוויר החם בורח כלפי התקרה, כך שלא מעט אנרגיה (עליה משלמים לא מעט) מבוזבזת לחינם.

ניצול חוקי הפיזיקה

חימום חכם הנו חימום אשר מושתת על חוקי הפיזיקה, וכיוון שחום נוטה לעלות מעלה, הכי נכון שגוף החימום יתחיל בנקודה הכי נמוכה שניתן – מתחת לרצפה. באופן שכזה ניתן לחמם את הגוף כבר מכפות הרגלים ואף לחמם את כלל החלל באופן שווה. עוד נציין שלהבדיל מחימום מזגנים, חימום תת רצפתי אינו מייבש את האוויר, וזאת כי הוא אינו עושה שימוש חוזר באותו אוויר.

עבודת הכנה

כיום אדם שיחליט ליהנות מחימום תת רצפתי, ימצא שהוא צריך לקבל החלטה נוספת – לבחור בין השיטה אשר מושתתת על חשמל לבין השיטה אשר מושתתת על מים. באופן כללי שיטת ההרכבה זהה, כך שבשני המקרים יש לבודד את מצע הריצוף הנבחר עבור מניעת בריחה מיותרת של חום ובידוד אקוסטי, יש לפרוש יריעות ייעודיות עבור מניעת לחות ויש לפרוש רשת ברזל עבור קיבוע המערכת הנבחרת.

בין מים לחשמל

ציינו שניתן לבחור בין שתי שיטות חימום תת רצפתי, ועתה נדון בקצרה אודות ההבדלים. ראשית נתחיל עם מערכת חימום מושתת חשמל. פה נציין שהיא יחסית זולה להתקנה אך יותר יקרה עבור שימוש תדיר ובנוסף היא מאפשרת פיזור אחיד של חום. מכאן נעבור לבחון מערכת חימום מושתתת מים, ונציין שפה העלויות הפוכות – ההתקנה יותר יקרה את השימוש התדיר יותר זול. בנוסף נציין ששתי האופציות מאפשרות שליטה מלאה על הטמפרטורות הרצויות בכל אזור נפרד בבית ושתיהן מהוות אופציה “ירוקה” – כזו שאינה מזיקה לסביבה.

שילוב עם רצפת פרקט

רבים טועים לחשוב שעליהם לבחור בין שיטה זו לבין התקנת רצפת פרקט, וזאת כי ידוע שפרקט הנו חומר יחסית מבודד. אי לכך יש לדייק את העובדות: כן ניתן להתקין מערכת חימום תת רצפתי מתחת למגוון סוגי פרקט – כל עוד לא מחממים יותר מ-27 מעלות, מקפידים לייבש כהלכה את החול שמתחת ליציקה (עוד בטרם התקנת הפרקט ולאחר יציקת הבטון) ובוחרים בכל סוג פרקט שאינו עונה להגדרה של “פרקט גושני מלא”, וזאת כי סוג זה מאוד מבודד ועל כן הוא ינטרל את פעולת החימום.