קבלן חשמל, אל תהיה חשוף לתביעות!

בניסיון להתאים את הפיקוח על לוחות החשמל לסטנדרטים הבינלאומיים הנוקשים, מכון התקנים הישראלי קבע כי כל לוח מיתוג ובקרה אשר יוצב במפעלים ובאזורי בניין חדשים יהיה מחויב לעמוד בתקנה מספר 61439. תקנה זו מפרטת את הדרישות הטכניות המלאות, מגדירה מהו לוח איכותי ומהווה את האלטרנטיבה הרשמית לתקנה 1419.
אז כיצד התקנה החדשה תשפיע אליכם?
למה חשוב לשים לב לפני שרוכשים לוח חדש וכיצד תתגוננו מפני תביעות עתידיות – כל מה שרציתם לדעת אודות השינויים החדשים וההשפעה הישירה שלהם עליכם בכתבה הבאה.

בטיחות והגנה מפני תביעות עתידיות

כבעלי מקצוע ,אתם רוצים לספק ללקוחות שלכם את המוצרים הטובים ביותר ולהבטיח את תקינותם למשך שנים ארוכות. כל עבודה היא כרטיס הביקור הטוב ביותר שלכם וכל התקנה מוצלחת מבססת את מעמדכם המקצועי בקרב קולגות וקבלני בניין כאחד. עם זאת, אתם לא מעוניינים להיות חשופים לתביעות אשר עלולות לקרות עקב נסיבות שאינן קשורות לטיב העבודה שלכם.
בחירה בלוח חשמלי אשר מצויד בתו האיכות של מכון התקנים מבטיחה כי המפעלים אשר ייצרו את הלוח נושאים באחריות כלפי לקוחות הקצה. במילים אחרות, ברגע שאתם בוחרים בלוח עם המדבקה המפורסמת, אתם יכולים להיות רגועים ולהתמקד בדיוק במה שאתם הכי טובים בו

תקן אחד – שפה אחת!

כדי לשמור על הטרמינולוגיה האחידה אשר מובנת הן לקבלני החשמל, הן ללקוחות הקצה והן לצוות התפעולי – נוצר מסמך עבודה מחייב. מסמך מספר 0 – 61439 TR / IEC מגדיר את דרישות המינימום והמקסימום של מתח החשמל, את אפיון העבודה ואת אופי ההרכבה וההתקנה שיש לבצע. המסמך נוגע בנקודות השונות שבהן יש להשתמש במוליכי הצבירה, בהתאמות שיש לבצע באתרי בנייה ובאופן חלוקת החשמל ברשתות ציבוריות בסיסיות ומורכבות כאחד.
מסמך זה נוסח כדי למנוע את כל הבעיות הנפוצות שקרו בשטח בשנים האחרונות והיו תולדה של הגדרות שונות ומונחים מקצועיים שונים שבהם השתמשו חלק מהקבלנים הפחות מנוסים.

לא רק הלוח – הקפדה על החלקים הפנימיים

אם בעבר הייתה לנו סוג של הפרדה בין הלוח עצמו לטיב החלקים הפנימיים, התקן החדש בא לשים סוף לעניין.
נדרשת בדיקה, קטלוג והתאמה מלאה בין החלקים הפנימיים אשר אחראים על תמסורת תקינה של חשמל, לבין המעטפת החיצונית אשר מספקת את הבידוד ההכרחי. ראוי לציין כי במסגרת התקנות יש לנו הקפדה גבוהה על אופן השיבוץ של החלקים בתוך הלוח כפועל יוצא מהניסיון להתאים את התעשייה לתקן האירופאי המחמיר ( IEC 60092-302).

ממתי התקן מחייב?

למעשה, עד לשנת 2014 הייתה תקופת חפיפה בין התקנים אשר אפשרה לקבלנים לאמץ את ההחלטות החדשות ולהיערך באופן נכון לשינויים הצפויים בשטח.
מעשית, בשנתיים האחרונות, כל קבלן חשמל אשר העדיף לבחור במוצרים זולים יותר הסתכן בעבירה על החוק. כדאי לדעת שמכון התקנים השקיע כעשור בפיתוח התקן ובביצוע סדרה מסיבית של בדיקות ולכן צפויה אכיפה קשוחה של התקנות החדשות כבר בשנה הקרובה.

ממי ניתן לרכוש?

נכון להיום, ישנם 65 מפעלים אשר קיבלו את ההסמכה לייצר לוחות בתקן החדש. מפעלים אלו קשורים בקשרי עבודה ומחויבים בשיתוף פנימי של מידע כדי למזער כל תקלה אפשרית.
יתרה מכך, כל מפעל נמצא בביקורת תמידית ומדי שלושה חודשים נציגי מכון התקנים מגיעים כדי לוודא כי ישנה שמירה על מסגרת העבודה שנקבעה בחוק.