למה כדאי להשתמש במשאבות טבולות?

במרבית המקרים, כאשר אנו משתמשים במשאבה להעברה של נוזל או גז ממקום למקום, המשאבות נמצאות באוויר הפתוח, מתחת לאדמה או בתוך סביבה מוגנת היטב. עם זאת, לעתים יש להשתמש במשאבות העשויות להימצא מתחת למים במשך מרבית הזמן, במיוחד כאשר מדובר במשאבות בצינורות ביוב, במערכות תת מימיות או אפילו בבריכה.

אז מדוע משאבות טבולות הן הפתרון האידיאלי למקרים אלה?

מבנה משאבות טבולות

בעוד במשאבות אחרות ניתן לבחור אם חלקים פנימיים של המשאבה יהיו חשופים, הרי שבמשאבות טבולות מדובר במערכת שעליה להיות אטומה לנוזלים. משאבות אלו כוללות מאיץ (ורטקס) הפועל בצורה אוטומטית או בצורה רגילה, והן עשויות מחומרים שונים כמו פלדה, נירוסטה וחלקי פלסטיק חזק יחסית, המסייעים למשאבה בפעולתה. מיותר לציין כי משאבות טבולות אינן עשויות מברזל, משום שהחומר עשוי להחליד בחלקים החשופים של המשאבה.

תפקידן של משאבות טבולות

משאבות טבולות יכולות לשמש במגוון רחב של תפקידים. התפקיד הנפוץ ביותר שלהן הוא במקרה של הצפה, כאשר הן נדרשות לשאוב ולנקז מים מאזורים בהם צינור מים התפוצץ, או לחלופין אם ירדה כמות גבוהה של גשמים שגרמה להצפה. שימושים נוספים שיכולים להיות למשאבות טבולות הם במצב של נוזלים מלוכלכים, לאחר שימוש במים לצורך ניקיון או כאשר מדובר בפסולת ביוב. במצבים כאלה הנוזלים עוברים גם תהליך המכונה “סחרור”, שנועד לנקות את המים ממרבית הפסולת שהצטברה בהן. לאחר מכן, ניתן להפנותם לשימוש חוזר (כמו במקרים של התפלת מים), למחזור או למטרה של איסוף הפסולת.

משאבות טבולות גם לדלק

גם בתחנות דלק ניתן למצוא משאבות טבולות המעבירות את הדלק ממקום אחסונו אל המשאבה הקטנה יותר המשמשת למילוי הדלק ברכב. משאבות אלו עמידות במיוחד, משום שהן צריכות להתמודד הן עם נוזל (העשוי לגרום להחלדה) והן עם התכונות היחודיות של הדלק, הגורם לבלאי כאשר הוא בא במגע עם חומרים שונים.

משאבות טבולות גם לבריכה

גם במרחב הביתי ניתן להיתקל לעתים במשאבות טבולות, המשתמשות בתהליכים שונים בבריכה הביתית וכן בניקוז מערכות שונות. המשאבות משמשות גם באזורים בהם לחץ המים נמוך, ומעבירות את המים כלפי מעלה בחלקים בהם הם נעים בניגוד לחוקי הגרביטציה.

לסיכום, משאבות טבולות הן חלק בלתי נפרד מתהליכי הניקוז והתחזוקה השוטפת באזורים שונים, וגם חלק מהנעת המים בתהליכי מילוי, פילטור וניקוי בריכות ומאגרי מים עומדים. מומלץ לבחור בחברה אמינה המייצרת את המשאבות על פי התקן, וכן להעדיף משאבות מחומרים עמידים יותר, המסוגלות לעמוד גם בלחץ מאסיבי לאורך זמן.